oto yedek parça
oto galeri
 
ANASAYFA
Firma Rehberi
Haberler
Yeni Firma Ekle
İletişim

:: FİRMA EKLE
:: İLETİŞİM
ikinci el oto alım satım
 
   
RENAULT FLUENCE YÜZÜNÜ GÖSTERDİ!
RENAULT FLUENCE YÜZÜNÜ GÖSTERDİ! 31/08/2009 - 22:20
RENAULT FLUENCE YÜZÜNÜ GÖSTERDİ!

2009 sonbaharından itibaren, Renault dinamik ve şık tasarımlı yeni bir sedan modelini FLUENCE adıyla pazara sunacak.

Renault Fluence, kendi sınıfının en çekici ürünü olmayı hedefliyor, sportiflik ve sağlamlık ifade eden çizgileri, konforlu iç mekânıyla olduğu kadar, içerdiği üstün teknolojik donanım seviyesi ile rakiplerinin arasından sıyrılıyor.


Prestijli bir model arayışında olan müşterilere yönelik tasarlanan Fluence Bursa Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları’nın üretim bantlarında, Megane II Sedanı takiben üretilecek, mevcut endüstriyel tesislerin deneyim ve uzmanlığından yararlanacak.
 Yolcuların konforu için geniş boyutlar:


• 4 620 mm uzunluk, 1 809 mm genişlik, 1 479 mm yükseklik ve 2 702 mm dingil mesafesi,


• 530 dm3 bagaj hacmi,


• Önde 1 480 mm ve arkada 1 475 mm dirsek mesafesi ile sınıfındaki en yakın rakiplerinin üzerinde iç mekân boyutları
 Ergonomik sürücü bölümü:


• Entegre Navigasyon sistemi uzaktan kumandası, klima kontrolü, direksiyondan radyo ve telefon kumandası ile hız ayar-sınırlayıcı düğmesi gibi ulaşılması kolay kumandalarıyla kullanışlı gösterge paneli,


• Sürücü koltuğu için +/- 35 mm yükseklik ve 240 mm strok (ileri-geri) ayarı, direksiyonun yükseklik - derinlik ayarı dâhil çok sayıda kişiselleştirme özelliği
 Konforlu ve cömert iç mekân:


• 2/3 – 1/3 katlanma işlevli konforlu arka koltuk sırtlığı,


• 9 litrelik aydınlatmalı ve soğutmalı torpido gözü, 2,2 litrelik orta konsolla birlikte, 23 litreden fazla iç mekâna dağılmış eşya yerleştirme gözleri,


• İlk donanım seviyesinden başlayarak, önde ve arkada havalandırma kanallarına sahip standart klima sistemi ve çift bölgeli elektronik klima seçeneği.


 Üstün seviyede teknolojik donanımla sınıfının ötesinde:


• Araçtan uzaklaşıldığında kapıların otomatik olarak kilitlenmesini sağlayan Renault eller serbest araca binme ve motor çalıştırma kart sistemi,


• 500 Avro’dan düşük ulaşılabilir bir fiyat ile sunulan, Entegre Carminat TomTom® Navigasyon Sistemi,


• « 3D Sound by Arkamys® » ses sistemi dâhil, sınıfının ötesinde radyo-mono CD çalar seçenekleri, Bluetooth® telefon ve « Plug & Music » dijital veya Line-in bağlantı sistemi
 Ekonomik ve yüksek performanslı motor tipleriyle üst düzey konfor:


• Etkinlik, konfor ve sürüş keyfini bir araya getiren şasi,


• Kalitesi, başarısı ve performansı kanıtlanmış benzinli ve eco² imzalı dizel motor seçenekleri yelpazesi,
 En talepkâr müşterilerin beklentilerine de cevap veren güvenlik seviyesi:


• Eksiksiz donanım paketi ile satışa sunulduğu tüm pazarlarda en üst düzeyde güvenlik (standart ABS ve AFU’nun yanı sıra ESP, 6 adede ulaşan hava yastıkları, 3 noktalı aktif ön gergili ve limitörlü emniyet kemerleri, hız ayarlayıcı-sınırlayıcı vs.),


• Bazı pazarların zorlu yol şartları dikkate alınarak çok ağır koşullarda testlerle kendini kanıtlamış olan ve kalite güvencesi oluşturan yüksek dayanıklılık ve sağlamlık.
 Güçlü bir çevre taahhüdü:


• Renault Fluence ile sunulan dizel motor seçenekleri 120 g CO2/km salınıma sahip ve Renault eco² imzasını taşıyor,


• 2011’de, % 100 elektrikli bir versiyon Renault’nun çevreci yaklaşımında ilave bir aşama oluşturacak, otomobilde çekicilik, konfor ve geniş iç mekân olgularının çevreye saygı özelliğiyle çatışmadığını kanıtlayacak.1. DİNAMİK VE ŞIK BİR TASARIM
Modern ve uyumlu bir siluet


4,62 metre uzunluğunda bu yeni sedan, boyutları ve donanımlarıyla C segmenti ile üst segmentin kesişme noktasında yer alıyor.


İnce uzun formdaki farları kasayı çevreleyen akıcı ve şık omuz çizgisi takip ediyor ve bagajı ahenkli bir şekilde sarıyor. Kromaj çerçeveli ön hava girişi sportif bir hava veriyor. Aracın dinamik dizaynı ile bütünleşen çamurluklar ve uzun motor kaputu Renault Fluence’ın statü kazandırıcı prestijli karakterini pekiştiriyor. Arkada, iki bölümlü yatay stop lambaları geniş bir bagaj açıklığı sunuyor ve aracın kesinlikle modern tasarımını doğruluyor.


Versiyon düzeyi yükseldikçe araca kromajlı yan cam alt fitili, bagaj kapağı çıtası, sis lamba çerçeveleri ve kapı kolları ayrıca parlak siyah orta direk giydirmeleri ve kasa rengi yan çıtalar gibi özel görsel detaylar ekleniyor.
Sağlamlık ve kalite hissi


Camlar ve - alt korumalara sahip - geniş kapı yüzeyleri arasındaki oranların dengesi sağlamlık ve güvenlik duygusu veriyor. Profilden bakıldığında, dolgun ön çamurluklar arkaya doğru uzanan ve aracın güçlü omuzlarını ortaya çıkaran kasa yanı çizgisiyle devam ediyor.


Renault Fluence’da karoseri boşluklarının azaltılması için gösterilen özel itina, araçta algılanan kalite hissini artırıyor. Arka tampon park yardım sensörleri göze çarpmayacak bir şekilde yerleştirildi. Cam silecekleri estetik nedenlerle birlikte, daha iyi akustik ve aerodinamik özellikler sağlamak amacıyla kaput çizgisinin altına gizlendi.
Geniş ve şık iç mekân


İç mekânda, « havada asılı» izlenimi veren torpido paneli, dekoratif ve kavisli çıtasının vurguladığı pürüzsüz ve güçlü çizgilerini gözler önüne seriyor. Kabinde yaşam için gereken tüm kumandalara kolaylıkla ulaşılabiliyor. Bu kumandalar maksimum alan yaratmak ve iç mekân genişliğini artırmak amacıyla direksiyonun ve orta konsolun etrafında yoğunlaşıyor.


Malzeme kalitesi de özenli bir çalışmaya konu oldu: torpidoya entegre kadran siperliğinin günlük kullanıma elverişli ve güneş ışınlarına dayanaklı yumuşak bir malzeme ile kaplanması mükemmel işçiliğin bir örneği olarak ortaya çıkıyor.


Aynı zamanda, ürün gamında üst versiyonların farklılığı, kapı kolları, kadran çerçeveleri, vites kolu topuzu gibi kromajlı yüksek kaliteli detaylar ile açık veya koyu renk deri döşemelerin varlığı sayesinde aracın içinde de yüksek konfor hissi belirginleşiyor.


Donanım seviyelerine bağlı olarak değişken ve farklı ambiyanslar elde edilmesi için dekor unsurlarına da özel bir dikkat gösterildi. Böylece müşteriler, konfora dönük aydınlık, şık, açık renk bir ambiyans ile sportif beklentilere uygun daha koyu renk bir ambiyans arasında seçim yapabilecekler.2 RENAULT FLUENCE. OTOMOBİL İÇİNDE YAŞAM KONUSUNDA YOLCULARINA ÖZEN GÖSTERİYOR
Ergonomik sürücü bölümü


Renault Fluence ergonomisi sayesinde kolayca benimsenebilen bir kimliğe sahip. Kabinde, her sürücü kendine en uygun sürüş konumunu ergonomik ve kolayca erişilebilen çok sayıda fonksiyon butonu sayesinde kişiselleştirebilecek. Bu ayarlar ile, sürücü birkaç saniyede:


- Koltuk sırtlığının ve kafalığının eğiminin ayarlanmasını,


- Bel desteğinin ayarının değiştirilmesini,


- Direksiyonun yükseklik ve derinlik ayarını,


- 70 mm yükseklik (+/- 35 mm) ve 240 mm strok (ileri-geri) ayarlarıyla koltuk konumunun ayarlanmasını yapabilecek.


Kumanda paneli üzerinde, entegre Navigasyon sisteminin uzaktan kumandası, klima kumandası, direksiyondan radyo ve telefon kumandası ile hız ayar ve sınırlayıcı düğmesi gibi kolaylıkla erişilebilen yapı sürücünün dikkatinin dağılmaması adına özenle tasarlanarak geliştirildi.
Herkes için geniş oturma alanı ve eşya saklama gözleri


Kabinde rahatlık duygusu özenli akustik ve çok iyi seviyedeki iç mekân genişliği değerleriyle, özellikle « sınıfının en iyisi » olan, önde 1 480 mm ve arkada 1 475 mm dirsek mesafelerini sunarak, sınıfının standartlarını yükseltiyor.


Renault Fluence kabin içine dağıtılmış olarak, aralarında 9 litrelik aydınlatmalı ve soğutmalı torpido gözü, 2,2 litrelik orta konsol gözü ve her biri 2,6 litre hacimli ön kapı cepleri olmak üzere 23 litreden fazla yerleştirme alanı kapasitesi sunuyor.


530 dm3’lük bagaj hacmi sınıfının en iyileri arasında yer alıyor. Bagaja erişim alçak yükleme eşiği ve arka stopların bir kısmının bagaj kapağı üzerine yerleştirilmesiyle oluşan geniş bir yatay açıklık (1 020 mm) ile kolaylaştırıldı.


2/3-1/3 katlanabilen arka koltuk sırtlığı da, özellikle de uzun ve hacimli yük durumlarında bagaj ile iç mekân arasında sac bölme olmadığı için, yükleme hacminin müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda ayarlanmasını sağlıyor.
Birinci sınıf ısı konforu


Isı konforu da özenli bir çalışmaya konu oldu. İdeal bir etkinlik için, özellikle de ciddi güneş ve nem kriterlerinin geçerli olduğu uluslararası pazarlar için Renault Fluence modelinde ilk donanım seviyesinden itibaren klima sistemi ile aşağıdaki noktalarda konumlandırılmış havalandırma ızgaraları birlikte sunuluyor:


- Öndeki yolcular için ön cam dibinde, ön panelin ortasında ve uçlarında,


- Arka yolcular için ön koltukların altında ve orta konsolun arkasında.

Aynı zamanda çift bölgeli otomatik klima da bazı versiyonlarda sunuluyor. Megane ailesi üzerinde denenmiş olan bu klima akustiği bozmadan mükemmel bir etkinlik sağlıyor. Klima sürücü ve öndeki yolcunun «Soft-Auto-Fast (Yavaş-Otomatik-Hızlı) » kumanda seçenekleriyle bireysel olarak arzu ettikleri sıcaklık ve havalandırma düzeylerini ayarlayabilmelerini sağlıyor:


- « Auto-Otomatik » modu: Isı ve akustik konforu ile ayarlama hızını optimize için,


- « Soft-Yavaş » programı: Kabinin tamamına dağılmış sessiz ambiyanslara öncelik vermek için,


- « Fast-Hızlı» modu: İç mekânın tamamının hızla havalandırılması için.


3. KABİN İÇİNDE YAŞAMI VE SÜRÜŞÜ KOLAYLAŞTIRAN DONANIMLAR
Entegre navigasyon sistemi Carminat TomTom®


Kullanımı kolay olan Carminat TomTom® 500 Avro’dan düşük ulaşılabilir bir fiyat ile yüksek navigasyon özelliklerini birleştiriyor;


- 5.8’’ büyük ekran üzerinde ayrıntılı ve hassas yol haritaları,


- Alternatif yol önerileri ile trafik bilgi sistemi, (Ülkeye göre değişim göstermektedir)


- Hız sınırlandırma göstergeleri, (Ülkeye göre değişim göstermektedir)


- Çok sayıda ilgi noktası,


- Çok sayıda radar uyarısı, (Ülkeye göre değişim göstermektedir)


- Çok sayıda kişiselleştirme olanağı.


Sistemin torpido paneline dâhil edilmesi hem kalite hem de güvenliği sağlıyor.


SD kartıyla, kullanıcı navigasyonunu kolaylıkla güncelleyebilir ve geliştirebilir. Kullanıcı güncel navigasyon verileri ve kişiselleştirme olanakları için özel bir internet sitesinden sürekli olarak yararlanabilecek. (http://www.renault-multimedia.com/tr_TR/)
Ses kalitesi ve bağlantı olanaklarına öncelik veren yeni bir otoradyo serisi


Renault Fluence ilk donanım düzeyinde 60 W gücünde, mp3 CD okuyuculu bir « RadioSat Classic » ürün seçeneğinden yararlanıyor.


Daha performanslı bir donanım isteyen müşteriler için, Renault Arkamys® ile işbirliği halinde aşağıdaki aksamları içeren «3D Sound by Arkamys®» isimli bir otoradyo seçeneği geliştirdi:


- 140W gücünde ve sekiz hoparlörden oluşan bir sistem (4 boomers ve 4 tweeters)


- Bluetooth® bağlantısı


- Aslına sadık şekilde 3 boyutlu ses veren (mekânı tamamen dolduran), ve kabin içindeki malzeme ve formlara göre sesin kişiye özel biçimde ayarlanmasını sağlayan Arkamys® dijital audio sistemi.


- Çift antenle ideal ses alımı


Plug & Music opsiyonu ayrıca sürücüye portatif cihazlarına (USB, walkman veya iPod®) direksiyondaki kumandalarla kumanda etme olanağı verirken bunların menü ve müzik listeleri gösterge panelindeki ekranda görüntülenebiliyor.


Bluetooth® bağlantısı ile de sürücü direksiyondaki kumanda aracılığıyla telefonunu kontrol edebiliyor.
Renault Eller serbest araca binme ve çalıştırma kartı (araçtan uzaklaşıldığında kapıları kilitleme fonksiyonlu) veya hız ayar ve sabitleyici gibi aynı şekilde pratik diğer donanımlar da teknolojik ürün arzını tamamlıyor.


4. SÜRÜŞ KEYFİ
Dinamik sürüş özellikleri


Renault Fluence, performans, konfor ve sürüş keyfini bir araya getiren bir şasiye sahip. Yürüyen aksam direksiyon hassasiyeti ile yüksek titreşim ve akustik filtreleme gücünü uzlaştıracak şekilde geliştirildi. Renault Fluence, önde alt dörtgen salıncaklı McPherson tipinde süspansiyon ve arkada programlı tasarımlı esnek dingilli süspansiyona sahip.


Renault Fluence, maksimum performans sunmak amacıyla kapasitesi artırılmış güçlü ve dayanıklı bir fren sisteminden yararlanıyor.


Renault Fluence’ın elektrik takviyeli direksiyonu, kullanımda doğal bir algılama ve efor gereksinimi sağlayacak şekilde, sürücünün komutu ile sistemin yanıtı arasında mükemmel bir senkronizasyon sağlıyor.
Ekonomik ve performanslı motor seçenekleri


Renault Fluence lansmanından itibaren, ülkelere göre bir takım farklılıklarla, tutumluluk ve kullanım keyfi kriterlerini bağdaştıran geniş motor seçeneklerine sahip olacak. Türkiye’de,
 2 versiyondan oluşan benzinli motor seçeneği:


- Otomatik veya manuel vites kutulu 110 bg gücünde 1.6 16v motor
 Dizel 1.5 dCi motor bloku 2 farklı versiyonla sunuluyor:


- dCi 85


- dCi 105
120 g de CO2/ km’den düşük salınım değerlerine sahip dizel versiyonlar Renault eco² imzasını taşıyor.

5. GÜÇLÜ TEMEL STANDARTLAR
Zorlu dayanıklılık testleriyle kanıtlanmış, kalite teminatı oluşturan, güvenilirlik ve sağlamlık


Renault Fluence modelinin satışa sunulacağı pazarların birçoğunda mevcut olan zorlu yol koşulları dikkate alınarak standart testlerde 800 ek kontrol noktası belirlendi. Bu noktalar, örneğin iç giydirmelerde, zaman içerisinde yaşlanmadan kaynaklanan, seslerin ortaya çıkmasını engelliyor.


Renault günlük kullanım maliyetlerinin % 20 -30 civarında azaltılması konusunda başlattığı çalışmaları Renault Fluence modelinde de sürdürüyor. Örneğin, klima artık gaz değişimi gerektirmiyor.
Yol gerçeklerine ve müşteri beklentilerine uyarlanmış güvenlik


Renault Fluence’ın tasarımı Markanın diğer araçlarının çizgisinde yer alıyor. Renault Fluence’ın satışa sunulacağı farklı pazarlardaki reel sürüş durumlarına uygun en etkin donanımları geliştirmek amacıyla LAB tarafından yürütülen çalışmalar ile kendi mühendislik birimlerinin uzmanlık ve yetkinliklerinden yararlandı.
Renault Fluence ilk donanım düzeyinden itibaren kademeli olarak, aşağıdaki donanımlara sahip:


- Elektronik fren dağıtıcılı ABS


- Acil Fren Destek Sistemi (AFU) ve otomatik yanan dörtlü flaşörler


- (CSV) Viraj Kontrol fonksiyonlu ESP Elektronik Denge Kontrolü fonksiyonu


- Aktif ön gergili ve ön koltuklarda güç limitörlü 3 noktalı kemer makaraları


- Arka üç koltukta güç limitörlü kemer makaraları


- Sürücü hava yastığı, yolcu hava yastığı, 2 yan göğüs4hava yastığı ve 2 perde4 hava yastığı


- Sürücü ve yolcu kemer takma uyarı ışıkları4


- Arka yan koltuklarda 3 noktalı 2 Isofix sabitleme noktası


- Hız ayar ve sınırlayıcı


- Yeni nesil koltuk başlıkları

6. ÜÇ BÜYÜK PAZAR
Türkiye’de Kasım 2009’dan itibaren satışa sunulacak Renault Fluence, Megane II Sedan’ın en büyük üç pazarındaki bilinirliğinden yararlanacak: Türkiye, Rusya ve Romanya.

Türkiye


2003 yılı sonundaki lansmanından bu yana, Megane II Sedan Türkiye’de çok büyük başarı elde etti. 6 yılda 140 000’den fazla satılan otomobil sınıfının en çok satılan modeli oldu. Kendi segmentinden aldığı % 20’nin üzerinde pazar payıyla otomobil, toplam pazarda en çok satılan ilk 3 model arasında yer alıyor.


Orta boy kompakt modeller segmenti sürekli büyüyor ve 2008 yılında Türk pazarının % 40’ından fazlasını oluşturdu (2005’te % 36 idi). Segmente toplam satışların % 70’ini oluşturan sedan modeller hâkim.


Performanslı ve tutumlu 1.5 dCi motor seçenekleriyle, Megane II Sedan segmentinde Türk tüketicisine ulaşılabilir fiyata dizel motor seçeneklerini sağlayan ilk model oldu.
Rusya


2004 yılında lanse edilen Megane II sedan, yaklaşık 60 000 satışla, Logan ve Symbol’den sonra Renault gamının Rusya’da satışa sunulan 3. önemli modeli oldu. 2006 ve 2008 yılları arasında toplam pazardaki payını % 19’dan % 25’e çıkararak hızla büyüyen orta kompakt modeller segmentine sedan kasalar hâkim oldu.


Rusya’da, Renault grubu 2009 yılının ilk yarısında % 48,6 daralan pazarda 1 puan kazanarak %4,7 pazar payına ulaştı. Mevcut krizden oldukça olumsuz etkilenen Rusya gelecek yıllardaki büyüme potansiyeli nedeniyle Grup için stratejik bir pazar özelliğini koruyor.
Romanya


Eylül 2003’teki lansmanından bu yana Megane II sedan 35 000 adetten fazla satıldı. 2007 yılında 10 000 satışı geçti ve Romanya’da en çok satılan 4. model oldu.


Pazarın yaklaşık % 30’unu oluşturan orta boy kompakt modeller segmentinde, satışların yarısını sedan kasalar elde etti. 2007 yılına kadar, Megane II sedan kendi segmentinin birincisi oldu. 2009 yılında ve pazara sunulduktan 6 yıl sonra, Renault gamının Romanya’da en çok satılan 2. modeli olarak hala 4. sırada yer alıyor.

7. TÜRKİYE’DE BURSA’DAKİ OYAK-RENAULT FABRİKALARI’NDA ÜRETİLİYOR
1969 yılında Türkiye’de Bursa’da kurulan ISO 9001 ve ISO 14001 belgelerine sahip Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları Renault Üretim Standartlarını (SPR) kullanıyor. Renault Fluence, Yeni Renault Symbol, 3 ve 5 kapılı Clio hatchback ve Clio Grand Tour ile birlikte bu fabrikada üretilen beşinci araç olacak.
Renault Fluence’ın Bursa’da üretimi için 110 milyon Avro yatırım yapıldı


Bursa önceki iki nesil Megane sedan üretimiyle elde ettiği deneyiminden yararlanıyor. Fabrika içindeki yatırımlar optimize edildi:


- Yatırımların yaklaşık yarısı imalatçılardaki kalıpların yapımında kullanıldı.


- Diğer yarısı ise fabrika içinde gerçekleştirildi ve şu şekilde dağıldı:


o 35 Milyon Avro pres atölyesinde: 171 kalıptan oluşan 40 kalıp serisi Renault Fluence’ın platformunun ve üstyapısının üretilmesi için gerçekleştirildi.


o 21 Milyon Avro Kaporta Birleştirme atölyesi için: Yeni bir kaporta bandı İttifak kökenli AIMS (Alliance Industrial Manufacturing System-İttifak Endüstriyel Üretim Sistemi) prosesine göre oluşturuldu. Bu sistem aynı bant üzerinde çok sayıda farklı kasanın üretimine olanak sağlıyor. Böylece Oyak Renault bugün bir platform ile iki farklı kasa üretebiliyor ve bu proses sayesinde bu kapasitesini iki katına çıkarabilecek. Genel birleştirme kalıplarında kullanılacak yarı birleşik parçaları hazırlama kalıpları da bu yeni bant boyunca yerleştirildi.
Renault Fluence’ın üretim hazırlığı için fabrika çalışanlarının tamamına 45 000 saat eğitim verildi


Ekim 2008’de 3 milyonuncu aracını üreten Oyak Renault mükemmel bir kalite seviyesine sahip. Bu sonuç özellikle yüksek nitelikli fabrika operatörleri sayesinde elde ediliyor. 2008 yılında, 45 000 saati Renault Fluence’ın üretimine yönelik olmak üzere çalışanlara toplam 420 000 saat eğitim verildi.


Ayrıca 160 kişi Technocentre (Guyancourt - Fransa) mühendislik Ar-Ge merkezinde görevlendirildi: Bunlar arasında yer alan 60 operatör ve 100 kadar kalite mühendisi, AVES (Alliance Vehicule Evaluation Standard-İttifak Araç Değerlendirme Standardı) kalite değerlendirme uzmanı ve mühendislik çalışanı CRPV (Centre de Réalisation des Prototypes Véhicules- Araç Prototip Gerçekleştirme Merkezi)’nde ilk prototip üretimlerine katıldı ve böylece otomobillerin fabrikaya gelişi için gerekli üretim hazırlıklarını tamamladılar.
Oyak Renault, Renault Grubunun çevre politikası çerçevesinde çok sayıda çalışma ve faaliyet yürütüyor. 1999’dan bu yana ISO 14001 belgeli olan üretim tesisleri, 2001 ve 2008 arasında araç başına enerji tüketimini % 45’ten fazla azaltmasını sağlayacak şekilde sürekli yatırım ve eğitimler gerçekleştirdi.8. OYAK RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI - 2008
 Kuruluş tarihi: 1969


 Genel Müdür: Tarık Tunalıoğlu


 Çalışan sayısı: 31 Aralık 2008 itibariyle 6 276 kişi


 Faaliyet: Karoseri-Montaj ve Mekanik Fabrikaları


 Yüzölçümü: 29,2 hektarı kapalı toplam 51 hektar


 Tarihçe: Kuruluşundan bu yana fabrika 15 farklı model üretti ve yıllar içerisinde özellikle orta boy kompakt modellerin üretiminde uzmanlaştı.
• 1969 : Oyak Renault Otomobil Fabrikaları AŞ kuruldu.


• 1971 : Renault 12 üretimi başladı.


• 1973 : C motorlarının üretimi başladı.


• 1985 : Renault 9 üretimi başladı.


• 1987 : Renault 11 üretimi başladı.


• 1990 : Renault 21 üretimi başladı.


• 1994 : Renault 19 üretimi başladı.


• 1995 : 1 milyonuncu araç üretildi.


• 1996 : ISO 9001 belgesi alındı.


• 1997 : Megane Sedan üretimi başladı.


• 1998 : Megane SW dünya çapında sadece Bursa’da üretilmeye başladı.


• 1999 : Symbol üretimi başladı.


K motor üretim hattı devreye alındı


ISO 14001 belgesi alındı


• 2003 : Megane II Sedan dünya çapında sadece Bursa’da üretilmeye başladı.


• 2004 : 2 milyonuncu araç üretildi.


• 2006 : 3 ve 5 kapılı Clio HB üretimi başladı.


2 milyonuncu vites kutusu üretildi.


250 000. Megane Sedan ihraç edildi.


• 2007 : Clio Grand Tour dünya çapında sadece Bursa’da üretilmeye başladı.


100 000. motor ve bir milyonuncu araç ihraç edildi.


Üretim, ihracat ve ciro rekoru kırıldı.


• 2008 : Yeni Renault Symbol’un üretimi başladı.


3 milyonuncu araç üretildi.


K9K dizel motorun üretimi başladı.


• 2009 : Bir milyonuncu K motor üretildi.


500 000. Megane II Sedan üretildi.
Kalite Güvence Sertifikaları: ISO 9001 ve 14001.


Üretilen araçlar: Megane II Sedan, Renault Symbol, Clio Hatchback, Clio Grand Tour


Motorlar (K7J, K4M, K4J, K9K).


Üretim bantları: 1 montaj hattı ve 4 mekanik üretim hattı
Karoseri-Montaj üretimi (adet)


1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008


Toplam üretim 125 026 140 159 96 860 100 474 132 257 197 353 179 669 228 593 263 656 286 695
Mekanik üretim (adet )


1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008


Motor 56 349 128 331 111 621 76 302 90 357 122 184 96 358 91 058 104 915 135 820


Vites kutusu 72 483 118 276 70 866 81 922 110 049 163 375 141 150 201 629 235 353 254 884


2008 yılında üretimin dağılımı: %23 Megane II sedan, %24 Symbol ve %53 Clio


2009 ilk altı ayındaki üretimin dağılımı: %11 Megane II sedan, %25 Symbol ve %64 Clio. 
 
EN İYİ YENİ FİRMALAR
:: Fuar Otomotiv Eklenme Tarihi:24/03/09 15:36
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:13
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:15
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:16
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:18
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:19
:: Aşkın Jeep Eklenme Tarihi:24/03/09 16:24
:: SsangYong Mersa Oto Eklenme Tarihi:24/03/09 16:34
:: Ak Otomativ Eklenme Tarihi:24/03/09 16:40
:: Akkuş Otomativ Eklenme Tarihi:24/03/09 16:44
 
 
HAFTANIN ANKETİ
 
 
 
 
 
Ana Sayfa | İletişim Bilgileri | Ulaşım Bilgileri | Rehbere Yeni Firma Ekle | Tüm Haberler | İstanbul Oto Firma Rehberi |
Bu Site Vizly Web Tasarım, Firmasının Ürünüdür.Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2009 istanbulotosanayi.com
 
servis ve tamir firmaları