oto yedek parça
oto galeri
 
ANASAYFA
Firma Rehberi
Haberler
Yeni Firma Ekle
İletişim

:: FİRMA EKLE
:: İLETİŞİM
ikinci el oto alım satım
 
   
Çinli Chery, Avrupa'ya Türkiye'den girecek
Çinli Chery, Avrupa'ya Türkiye'den girecek 26/06/2009 - 02:21
Çinli Chery, Avrupa'ya Türkiye'den girecek 2001'den bu yana Çin'de üretimi yapılan Chery otomobilleri Türkiye'de de üretilip Avrupa ve Akdeniz ülkelerine satılacak. Türkiye, otomotiv firmaları için adeta bir üs haline geliyor. Çin'in otomotiv devi Chery, Kimo, Tiggo ve Alia otomobillerini, Mermerler Gubu ile birlikte Türkiye'de üretmeye hazırlanıyor. Chery Başkan Yardımcısı Zhou Biren, Türkiye'nin konum olarak stratejik bir noktada olduğunu bildiklerini ifade ederek,

"Bu sebeple fizibilite çalışmalarını en iyi şekilde analiz edip, doğru yerde ve doğru zamanda yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

Krizde 100 bin araç sattık

13. Şangay Uluslararası Otomobil ve Üretim Teknolojileri Fuarı'nda gazatecilere konuşan Biren, dünyada otomotiv sektörünün ekonomik krizden etkilendiğini, ancak Çin'de sektörün gelişimini sürdürdüğünü, sektörün yükseliş gösterdiğini anlattı. Son üç aylık satışlarının, krize rağmen gerilemediğine işaret eden Biren, "Bu dönemde 100 binden fazla araç sattık. Ancak krizin Çin'i teğet geçtiğini de söyleyemeyiz" dedi. Chery'nin Türkiye'de fabrika kurma hazırlıkları konusunda konuşan Biren, "Türkiye'de yatırım konusunda, daha önce de söylediğim gibi belli satış adedine ulaşmak gerekiyor. Fakat biz şu an bu adedi bir kenara bırakarak, fizibilite çalışmasını devam ettirip Mermerler ile çok yakın bir zamanda sonuca geleceğimizi umut etmekteyiz. Fizibilite çalışması bittikten sonra bunun ekonomik ve doğru bir yatırım olduğunu daha net söyleyeceğiz. Bu işi hızlandıracak kişiler ise Türk müşterilerdir. Ne kadar çok Chery otomobili alırlarsa, daha hızlı ve ekonomik olarak Türkiye'ye yatırımımızı gerçekleştirebiliriz" dedi.

Fabrika Sakarya'ya kurulacak

Yatırım için düşünülen bölgelerden birinin Sakarya olduğunu hatırlatan Biren, bu durumun fizibilite çalışmaları ve hükümetin göstereceği destekle alakalı olduğunu anlattı. Biren, Türk hükümetinin yeni yatırımlar beklediğini ifade ederek, "Yatırım konusunda son aşamaya geldik. Daha önce bitirecektik ama biliyorsunuz iki seçim oldu. Seçim de bittiği için Sayın Başbakana bu konudaki görüşlerimizi daha rahat ifade edeceğiz" dedi.

Yüksek teknolojili araçlar

Zhou Biren, Chery'nin yüksek teknolojili, iyi fiyatlı araçlar ürettiğini ifade ederek, "Çin'de gördüğünüz her modeli Türkiye'ye getireceğiz. Öncelikle her gelen modelde öncelikle yaptığımız şey, yedek parçasını getirmek, yedek parçadan sonra aracı ithal etmek. Dolayısıyla burada gördüğünüz her modeli ithal

etmek istiyoruz" diye konuştu. Fizibilite çalışması bitmeden, yatırım konusunda net rakam söylemenin doğru olmayacağını dile getiren Biren, "Bu, hangi ürünü üreteceğimize ve nasıl yapacağımıza bağlı. Bu konudaki yorumu daha sonra yapmam daha doğru olur. Ne kadar çok araba satarsak, bizim için o kadar iyi" dedi. Biren, bir gazetecinin "yatırım için Türkiye'de satılması planlanan 10 bin aracın ölçü olamayacağı" yönünde yorumu üzerine şunları söyledi: "Biz bunu biliyoruz. Türkiye stratejik olarak önemli bir konuma sahip. Türkiye'nin bizim için önemli bir nokta olduğunu biliyoruz. Bu sebeple fizibilite çalışmalarını en iyi şekilde analiz edip doğru yerde ve doğru zamanda yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Fizibilite çalışmasının iki ay daha süreceğini düşünüyoruz. Temmuz ayında yatırım konusunda kararımızı vermiş olacağız."

 Hedef, ABD pazarına da girmek

Chery Uluslararası Başkan Yardımcısı Feng Ping ise Chery'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Rusya, Ukrayna, Mısır, Malezya, Endonezya, İran ve Irak gibi ülkelere ihracat yaptığını, en büyük pazarlarının ise yılda 30 bin araç ihraç ettikleri Rusya olduğunu söyledi. Geçen yıl üretimlerinin yüzde 30'unu ihraç ettiklerini belirten Ping, krizin etkisiyle bu yıl ihracatta önemli bir artış beklemediklerini ifade etti. Chery'nin her yıl üretimini yüzde 15 artırmayı hedeflediğini bildiren Ping, Türkiye'de satış performanslarına ilişkin olarak ise Ping "Türkiye'ye ilişkin kısa orta ve uzun vadeli planlarımızı yapacağız. Türkiye piyasasını Avrupa piyasası gibi düşünüyoruz. Türkiye'yi önemli bir piyasa olarak görüyoruz" dedi. Ürünleri üzerinde özen göstererek çalıştıklarını anlatan Ping, fabrikalarında 23 bin kişinin çalıştığını, 5 binden fazla mühendisleri bulunduğunu söyledi. Ping, iki yıl sonra ABD pazarına girmeyi de hedeflediklerini bildirdi.

 Tellaklı reklamın etkisi

Chery'nin Türkiye Distribütörü Mermerler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Mermer, geçen yıl Türkiye'de 3 bin 700 adet Chery markalı otomobil sattıklarını bildirdi. Bu yıl sektördeki ÖTV indirimin ardından 450'ye yakın araç sattıklarını belirten Mermer, son reklam filminin de satışlar üzerinde olumlu etki yarattığını söyledi. Mermer, "İnsanlar daha Chery'nin Türkiye'de olup olmadığını bilmiyorlardı. Reklam sayesinde Chery'nin farkına vardılar. Satışlarımızı istenilen düzeye çıkarabiliriz. Çünkü yeterli stokumuz ve müşteri imkanımız bulunuyor. Bir de dolardaki artışı fiyatlarımıza yansıtmadık. Bu sebeple fiyatlarımız şu anda çok cazip. 2009'da 20 bin adet satış hedefimiz vardı ancak şu an krizin etkisiyle yılı 10 bin adet olarak kapatırız gibi geliyor."

16 model sergilendi

Chery, bu yıl 13. kez gerçekleştirilen fuarda, 16 modelini otomobil meraklılarının beğenisine sundu. Chery'nin yaklaşık 2 bin 500 metre karelik standında araçlar, Riich, Rely ve Karry markaları altında sergiledi. Fuarda, Storm 2, Niche, Chance, Hero Sport, Faira, Riich 5, Boss, Higgo 3 gibi binek modeller ile Riich 8, Taxim gibi ticari modeller de otomobil severlerin ilgisine sunuldu. Chery standında hibrid ve elektrik enerjisi ile çalışan modeller de sergilenirken, Türkiye'de de satışa sunulan Tiggo3 ise elektrik enerjisi ile çalışmasına imkan sağlayan motoruyla tanıtıldı. Fuardaki Chery modellerinin, markanın gelecekteki ürün yelpazesinin çeşitliliğinin bir göstergesi olduğu ifade edildi. Bu arada Chery'nin Niche modelinin bu yılın ikinci yarısında Türkiye pazarına sunulacağı bildirildi.

Mehmet AYDIN / TERCÜMAN


 
 
EN İYİ YENİ FİRMALAR
:: Fuar Otomotiv Eklenme Tarihi:24/03/09 15:36
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:13
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:15
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:16
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:18
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:19
:: Aşkın Jeep Eklenme Tarihi:24/03/09 16:24
:: SsangYong Mersa Oto Eklenme Tarihi:24/03/09 16:34
:: Ak Otomativ Eklenme Tarihi:24/03/09 16:40
:: Akkuş Otomativ Eklenme Tarihi:24/03/09 16:44
 
 
HAFTANIN ANKETİ
 
 
 
 
 
Ana Sayfa | İletişim Bilgileri | Ulaşım Bilgileri | Rehbere Yeni Firma Ekle | Tüm Haberler | İstanbul Oto Firma Rehberi |
Bu Site Vizly Web Tasarım, Firmasının Ürünüdür.Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2009 istanbulotosanayi.com
 
servis ve tamir firmaları