oto yedek parça
oto galeri
 
ANASAYFA
Firma Rehberi
Haberler
Yeni Firma Ekle
İletişim

:: FİRMA EKLE
:: İLETİŞİM
ikinci el oto alım satım
 
   
Alkol Mü Uyuşturucu Mu?
Alkol Mü Uyuşturucu Mu? 22/06/2009 - 19:25
Alkol Mü Uyuşturucu Mu? Alkollü araç kullanımının ne tür kazalarla sonuçlandığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak tüm yasal yaptırımlara rağmen alkol bir yana, uyuşturucu madde kullanıp direksiyon başına geçen sürücüler de yok değil.

Her ne kadar yollarda gördüğümüz polis çevirmeleri ve yasal yaptırımlarla önüne geçilmeye çalışılsa da alkollü veya uyuşturucu madde etkisindeyken araç kullanımı hala önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu duruma bağlı olarak yaşanan kazalar hala gazetelerimizin üçüncü sayfalarını doldurmaya devam ediyor. Alkol veya uyuşturucu madde etkisi altındayken araç kullanmanın direksiyon hakimiyetine ve yola konsantre olmakta yarattığı zorluklar konusunda herkes hem fikir.

İsrail’deki Ben Gurion üniversitesinde yapılan bir araştırma da her iki durumun şoförler üzerindeki etkilerini ayrıntılı şekilde ortaya koyuyor.

Profesör David Shinar ve Adi Ronen yönetiminde gerçekleştirilen araştırmada belli dozlarda marijuana ve votka verilen 14 kişilik iki denek grubu oluşturuldu. Grupların tamamı Ben Gurion üniversitesinin öğrencilerinden oluşurken herhangi bir tanıtım yapılmadığı halde teste gönüllü denek bulabilmek için yanlızca projeyi ders kapsamından çıkarmak yetmiş. Alkol ve uyuşturucu etkisi altındaki sürücüleri gerçek trafiğe salmak doğal olarak tehlikeli kaçacağından testlerde Cadillac kokpitine sahip bir simülatör kullanılıyor. Kasabalar ve çöl yollarında geçen parkurlarda deneklerin sürüş enasındaki performansları ve piskolojik durumları gözlemleniyor.

UYUŞTURUCU KULLANANLAR YAVAŞ GİDİYOR

Denek grupların izlenmesiyle ortaya çıkan sonuçlar ise her iki durumda da araç kullanmanın ne kadar tehlikeli olduğunu birkez daha gözler önüne serdi. Dikkatsiz şerit değiştirme, ani ve sert direksiyon hareketleri ve dikkat kaybı her iki grupta da ortak olarak gözlenen etkiler.

Ancak her iki durumda oluşan farklılıklar da gözden kaçmıyor. Testlere göre marijuana kullanan sürücüler araçlarını alkol alan sürücülere göre çok daha yavaş kullanıyorlar. Alkol kullanıcıları şeritlere etraflarıyla tüm bağlarını koparacak kadar fazla yoğunlaşırken direksiyon başında kendilerine güvenleri marijuana kullanan sürücülerden çok daha fazla.

Marijuana kullanan denekler her ne kadar bu durumun üzerlerindeki etkilerinin farkında olsa da hala direksiyon başında hata yapmadan araçlarını kullanabileceklerini düşünüyor. Bu düşüncenin yollarda oynanan bir kumardan farksız olduğunu belirten İsrailli ulusal yol güvenliği kurumu, çoğu direksiyon başındaki sürücünün alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında gerçekleşen trafik kazalarında meydana gelen can kayıplarının savaşlarda meydana gelen kayıplardan çok daha fazla olduğunun altını çiziyor.

Yakın zamanda dozları iki katına arttırarak tekrarlanacak testler yalnızca alkol ve uyuşturucu maddeyle sınırlı kalmayacak.

Yorgunluk ve gene marijuana kullanımının tehlike algısına etkilerinin araştırılacağı testlerin yanı sıra yüksek kafein değerli enerji içeceklerinin alkolle kullanılması gibi ’zararlı alışkanlık’larının yanı sıra sürücünün cep telefonuyla konuşması ve yolcular tarafından dikkatinin dağıtılması gibi yollarda kazaya neden olabilecek durumlar taklit edilerek araştırma kapsamına alınacak.


 
 
EN İYİ YENİ FİRMALAR
:: Fuar Otomotiv Eklenme Tarihi:24/03/09 15:36
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:13
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:15
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:16
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:18
:: Ulugöl Şirketler Grubu Eklenme Tarihi:24/03/09 16:19
:: Aşkın Jeep Eklenme Tarihi:24/03/09 16:24
:: SsangYong Mersa Oto Eklenme Tarihi:24/03/09 16:34
:: Ak Otomativ Eklenme Tarihi:24/03/09 16:40
:: Akkuş Otomativ Eklenme Tarihi:24/03/09 16:44
 
 
HAFTANIN ANKETİ
 
 
 
 
 
Ana Sayfa | İletişim Bilgileri | Ulaşım Bilgileri | Rehbere Yeni Firma Ekle | Tüm Haberler | İstanbul Oto Firma Rehberi |
Bu Site Vizly Web Tasarım, Firmasının Ürünüdür.Tüm Hakları Saklıdır. © 2008 - 2009 istanbulotosanayi.com
 
servis ve tamir firmaları